Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Пн, 08 липня 2024
05:22

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Що робити, якщо не оплачують лікарняний лист?

Що робити, якщо не оплачують лікарняний лист?
До редакції «Зорі» звернулася тридцяти п’ятирічна матір-одиначка. Ім’я та прізвище прохала не називати. Назвемо її Олеся. Жінка виховує восьмилітнього сина та доглядає за хворою бабусею. Більше рідних вона не має.

Олеся працює секретаркою на одному з дрібних приватних підприємств Дніпропетровська. Отримує заробітну платню 1400 грн. Ситуацію трошки полегшує пенсія бабусі. Але і ці гроші зазвичай на 80 відсотків витрачаються на ліки для старенької. Олеся, як і кожна мати, змушена виходити на лікарняний, коли хворіє дитина, адже бабуся не в змозі доглядати за її Дениском. Не раз жінці доводилося фактично випрошувати підписання лікарняного листка. Але кілька місяців тому директор фірми поставив жорстку вимогу. Тепер на фірмі усі змушені працювати без лікарняних. Навіть ті, кому вдасться оформити лікарняний та залишитися вдома, не отримають допомоги за дні, в період яких вони були непрацездатними. Звільнитися з підприємства жінка не може — не впевнена, що знайде іншу роботу.

Відмова оплачувати лікарняний — порушення закону

— Жодних підстав для відмови в оплаті листка непрацездатності у роботодавця немає. Навіть у випадку, якщо у людини відсутнє свідоцтво про обов’язкове соціальне страхування. У такому разі для складання заявки-розрахунку номер свідоцтва замінюється ідентифікаційним номером. З першого по п’ятий день лікарняного грошова допомога сплачується за рахунок коштів роботодавця, а далі — виплати нараховуються і виплачуються з бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. У ситуації, якщо, наприклад, жінка оформлює лист непрацездатності через хворобу дитини – їй з першого ж дня лікарняний оплачує саме вищеназваний Фонд, — розповів Володимир Ярихович, заступник директора виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності.

Чиновник підкреслив: згідно із законодавством України, ці гроші працівникові мають надійти протягом 10—ти робочих днів з дати надання підприємством заявки-розрахунку до органу Фонду.

Запорукою отримання лікарняного стане трудова книжка, підкреслює юрист Ігор Ненарочкин:

— Це основний документ, що підтверджує трудовий стаж. У випадку, якщо персона працює неофіційно, буде дуже важко довести невиплату. Роботодавець нестиме адміністративну відповідальність за непрацевлаштування особи на законних основах. Ним буде займатися податкова інспекція.

Калькулятор лікарняного

Розрахувати розмір своєї грошової допомоги можна і самостійно. Як це зробити, розповів Ігор Ненарочкин.

Для розрахунку лікарняних беруться до уваги наступні показники:

— середньоденна заробітна плата, яка нараховувалася протягом останніх півроку до дня виходу на лікарняний;

—загальна сума виплат за останні 6 місяців, куди входять: заробітна плата і різноманітні надбавки, з яких вираховується податок;

—розмір страхового стажу;

—кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті.

Скажімо, людина прохворіла у грудні 5 днів при середньомісячній заробітній платі в 1000 гривень. Для початку розрахуємо загальну суму виплат. Для цього необхідно помножити місячну заробітну плату на 6 місяців. Отже, 1000 грн*6= 6000 грн.

Тепер вирахуємо за допомогою календаря число відпрацьованих днів за 6 місяців (у нашому випадку це з червня по листопад), таких днів — 131.

Наступним кроком буде визначення середнього заробітку за день: ділимо загальну суму виплат на кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті: 6000 грн.:131= 45 грн. 80 коп.

Для того, щоб визначити суму лікарняного слід помножити середньоденний заробіток на а кількість днів, у які особа була непрацездатною. У нашому випадку — це робочий тиждень, п’ять днів. Отже, 45 грн. 80 коп.* 5= 229 грн.

Однак на розмір лікарняного має великий вплив і трудовий стаж працівника. Допомогу у розмірі 229 грн. (100%) людина отримає лише в тому разі, якщо її трудовий стаж перевищує вісім років. Якщо пропрацювали до 5 років, то від даної суми отримаєте лише 60%. А за умови наявності трудового стажу від 5 до 8 років, виплачується 80% лікарняного.

Помилки у листку непрацездатності — не аргумент для відмови у його оплаті

У деяких фірмах оплачувати лікарняний не бажають тільки через кількість виправлень у бланку. Так сталося з Валерією Олексюк (ім’я та прізвище змінено). Дівчина відчувала себе дуже зле, коли лікар заповнював документ. Тому лікарняний виявився з помилками. Як результат — у бухгалтерії відмовили оплатити допомогу. Однак як стверджує юрист Ігор Ненарочкин, помилки в оформленні лікарняного не є підставою для відмови у його оплаті.

Іншої думки Володимир Ярихович:

— Необхідно звернути увагу на правильне оформлення бланку. Згідно з законодавством у документі не повинно бути більше, ніж два виправлення. У разі, якщо кількість виправлених помилок перевищує дві, наприклад, у назві підприємства, слід замінити листок непрацездатності.

Не кожна пов’язана із медициною установа може виписати лікарняний листок, пояснює юрист. Не слід звертатися з подібними проханням до станції швидкої медичної допомоги, станції переливання крові, закладів судово-медичної експертизи, косметологічних, фізіотерапевтичних лікарень, курортних поліклінік, будинків відпочинку, туристичних бази, зубопротезних поліклінік.

Коли лікарняні оплачувати незаконно

Існує ряд винятків, за якими відмова у оплаті лікарняного листка буде правомірною. Згідно зі статтею 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:

1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;

2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків або симуляції хвороби;

3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

5) у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;

6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

Також застраховані особи, які в період отримання допомоги з тимчасової непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

У будь-якому випадку рішення про відмову в призначенні допомоги приймається комісією із соціального страхування підприємства.

Куди звертатися за допомогою?

— У випадку, якщо роботодавець відмовив оплатити листок непрацездатності, ви маєте право звернутися зі скаргою за місцем реєстрації підприємства до робочого органу відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, чи до Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області, або до профспілки. В окремих випадках для вирішення цієї проблеми достатньо лише телефонного дзвінка роботодавцю із Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, — розповів Володимир Ярихович.

— Якщо людині не виплатили лікарняний, вона може звернутися до Територіальної державної інспекції з питань праці. Та, у свою чергу, накладе адміністративний штраф на роботодавця у розмірі від тридцяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 гривень). Також працівник може звернутися до суду за стягненням допомоги про тимчасову непрацездатність. Роботодавець зобов’язаний протягом десяти днів сплатити допомогу, за умови надання лікарняного листка, — радить юрист Ігор Ненарочкин.

Звільнення у зв’язку із скаргою на роботодавця — поза законом

Часто працівники не звертаються до суду чи фонду соцстраху зі скаргою на начальника. Адже переконані, що після цього їх звільнять або будуть заважати працювати.

— Позбавлення роботи у такому випадку буде протизаконним. У цьому разі працівник може оскаржити це в судовому порядку. Якщо суд прийме рішення, що роботодавець здійснив противоправні дії, то з останнього буде стягнута допомога по тимчасовій втраті заробітку, — прокоментував юрист.

Корисна інформація

Куди поскаржитись, якщо на підприємстві не оплачують лікарняний:

Територіальна державна інспекція праці у Дніпропетровській області – (056) 7785475.

Gorod.dp.ua на Facebook.


Ольга  (20.12.18 17:16): Доброго дня в менетака проблима я вагітна здала лікарняне 19жовтня через 1місяць мені йогоповернули бо там не було дописано вулицу...я виправила..повирнула назад пройшов 1місяц а лікарняного щи не має допологів осталася1неділя це правільно...що робити Відповісти | З цитатою
Анжела  (10.05.16 15:37): Доброго дня!
Підкажіть будь ласка, в мене така ситуація:я на лікарняному з 14 січня 2016р. по даний момент . Лікарняні протягом цього часу закривали декілька разів, відкривали нові.(Я вагітна, постійна загроза викидня). За цей період мені ще не оплатили не один лікарняний. Це правильно? Чи іх потім сплатять всі разом?
Відповісти | З цитатою
Майданутый  (06.12.13 06:43): А что делать елси соцстрах не выплачивает уже 30й день? Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
Майданутый  (06.12.13 06:43): А что делать елси соцстрах не выплачивает уже 30й день? Відповісти | З цитатою
ляля  (05.12.13 16:28): особенно декретные... Відповісти | З цитатою
ляля  (05.12.13 16:27): а что делать, если наши врачи не ознакомлены с правилами заполнения БЛ??? не хотят их исправлять...а соц страх в свою очередь отказывается принимать и оплачивать больничные с ошибками... Відповісти | З цитатою
Z  (05.12.13 15:46): Лучше напишите, что делать, когда государство не оплачивает больничные. Мне июльский оплатили с большой задержкоя. При чем та часть, что из фонда предприятия вошла в июльскую з/п, а соцстраховская часть аж в октябре! Відповісти | З цитатою
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  Дніпряни жаліються на проблеми з мобільним зв’язком та інтернетом: що радять фахівці (36)

•  Невдалий маневр через знеструмлення мережі: у Дніпрі зіткнулися трамваї №12 та №16 (15)

•  У Міненерго сподіваються, що ситуація з відключеннями світла покращиться у найближчі тижні (12)

•  Чому зникає зв’язок під час відключень світла? У Дніпрі мобільні оператори дали пояснення (9)

•  Дніпрянин придумав, як зробити безкоштовні акумулятори холоду, які «врятують» холодильник (7)

•  На Дніпропетровщині до 15 років за ґратами засуджено правоохоронця, який «зливав» представнику фсб рф паролі для проходження блокпостів (6)

•  Інсульт «помолодшав» на 10-15 років: як мешканцям уникнути порушення мозкового кровообігу (6)

•  Історія Дніпра: Де було відкрито перший критий басейн нашого міста (6)

•  У Дніпрі виявили ще один старовинний паровоз! (5)

•  Поліція встановила осіб, причетних до катування та незаконного позбавлення волі ексвійськового у Дніпрі (5)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
406
будинків ОСББ та ЖБК оновлені у Дніпрі у 2023 р.

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті