Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
сб, 30 ноября 2024
12:49

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Скарби Дніпропетровського художнього музею: збереження й надбання сьогодення

Скарби Дніпропетровського художнього музею: збереження й надбання сьогодення
У рамках восьмого засідання клубу творчої молоді «В гостях у ректора ДНУ імені Олеся Гончара» відбулася зустріч з директором Дніпропетровського художнього музею Тетяною Іванівною Шапаренко.

Того вечора ректор Микола Вікторович Поляков і численне університетське студентство поспілкувалися з неординарною людиною нашого міста – жінкою, яка знайшла своє покликання у такому загадковому і цікавому закладі, як художній музей. Тетяна Іванівна Шапаренко – випускниця історичного факультету Дніпропетровського національного університету, учасник численних обласних наукових історико-краєзнавчих конференцій. Протягом 2000-2010 рр. працювала у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д.І.Яворницького, де очолювала відділ, який сприяв створенню єдиного у своєму роді Музею історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області.

У червні 2010 року призначена директором Дніпропетровського обласного художнього музею. Пані Тетяна – активний учасник І і ІІ Всеукраїнських музейних фестивалів, успішно пройшла стажування з питань сучасного музейного менеджменту у Нідерландах, є членом Міжнародної ради музеїв. Нагороджена грамотами Дніпропетровського міського голови, Дніпропетровської обласної ради та Міністерства культури України.

Вітаючи гостю, Микола Вікторович радо ознайомив гостю із традиціями та здобутками художнього спрямування, що мають місце у ДНУ. А це: захисти дипломних робіт студентами кафедри образотворчого мистецтва і дизайну, розписи парадних залів, створення портретної галереї гетьманів у Палаці студентів ДНУ, щорічні перемоги на різноманітних творчих конкурсах, міжнародна співпраця з партнерськими університетами, пленери, виставки робіт тощо. «Спостерігаю, що нині все більше студентів знаходять своє натхнення у мистецтві, відкривають для себе таємничий світ художньої творчості. І цей інтерес молоді до мистецтва засвідчує існування справжніх цінностей, які не зникнуть ніколи», – відзначив ректор.

Потім слово було надано Тетяні Іванівні, яка детально охарактеризувала найбільш пам’ятні факти створення Дніпропетровського художнього музею, основні напрями його роботи, фонди та заплановані виставки.

Так, ідея відкриття художнього музею у місті виникла на початку ХХ ст., коли у 1903 році місцеві художники з метою задовольнити естетичні потреби городян влаштували в Катеринославі виставку власних робіт, які й стали першими експонатами майбутнього музею. Пізніше, у 1914 році, було відкрито Катеринославську міську картинну галерею, що 1922 року отримала назву Катеринославського державного художнього музею. Сьогодні Дніпропетровський художній музей посідає п’яте місце серед 73 подібних музеїв України за рейтингом якості колекції і є відомим на європейському рівні. Його колекція налічує 8,5 тис. експонатів: тут представлені твори російського, українського й західноєвропейського мистецтва XVII – початку XX ст., радянського та сучасного українського образотворчого мистецтва, скульптури, графіки та декоративно-ужиткового мистецтва. У восьми залах діє постійна експозиція, також влаштовуються тимчасові виставки творів з фондів інших музеїв України, експонуються роботи сучасних художників і фотографів.

Музей також володіє багатою колекцією (понад 1,5 тис. творів) декоративно-прикладного мистецтва XVI-XXI ст., зокрема репрезентовано роботи всіх художніх центрів України: кераміка Опішні, вишивка й ткацтво Решетилівки, гутне скло Львівської фабрики. Особливе місце у музейній колекції посідають твори славетних майстрів петриківського декоративного розпису – Т. Пати, Н. Білокінь, Ф. Панка, В. Соколенка та інших. Колекцію декоративно-прикладного мистецтва Дніпропетровського художнього музею доповнює і західноєвропейський фарфор: мейсенський, севрський, копенгагенський, берлінський.

Загалом же щороку в стінах музею відбувається близько 80 виставок. Для студентів пані Тетяна провела ретроспективну відеопрезентацію особливих, рідкісних експонатів музейного фонду, які на сьогодні користуються славою серед європейських та світових музеїв. Так, студенти змогли побачити із фонду сакрального мистецтва унікальні присамарські шлюбні ікони початку XIX ст. «Богоматір» та «Христос-Вседержитель», написані у стилі петриківського розпису, а також вражаючий триптих у стилі українського бароко. Серед портретів їх особливо зацікавив портрет Катерини II роботи Лампі Старшого (1793 р.) та романтичний світський портрет графині Кутайсової авторства Яноша Ромбауера (1820 р.). Звернули на себе увагу глядачів і пейзажні картини Архипа Куїнджі («Хмари»,1875 р.), Олексія Боголюбова («Венеція вночі», 1880 р.) та Івана Айвазовського («Фінська затока», 1848 р.). Неабияк зацікавила глядачів і розповідь гості про раритетну роботу Володимира Маковського «Ярмарок у Полтаві» (1885-1910 рр.) та єдину в Україні роботу відомої Марії Башкірцевої – автобіографічну картину «В художній студії Жульєна» (1881 р.). Студенти захоплено слухали розповіді й про твори дніпропетровських (катеринославських) майстрів, зокрема про твір Петра Порубаєва "Дніпровські пороги" (1900 р.) та символічні пейзажні етюди і картини присвячені будівництву міста Михайла Сапожникова тощо.

Після чудової презентації фонду свого музею, пані директор залюбки відповіла на численні питання із залу. До слова, на автора кращого питання чекав приз – річний абонемент (на дві особи) з правом безкоштовного відвідування всіх виставок музею. Студентів переважно цікавили ті з них, які стосувалися актуальних проблем та організації музейного життя, його сьогодення і перспектив розвитку. Які проблеми їй, як діловому та демократичному керівникові, доводиться вирішувати і що у цьому допомагає? В яких проектах бере участь Дніпропетровський художній музей і що планується далі? Так, за словами Тетяни Іванівни, зараз музей приділяє пильну увагу сучасному мистецтву і молодим талантам. Уже протягом трьох років у ньому проходить виставка-конкурс молодих художників Дніпропетровщини, де кращому з них нагородою є проведення персональної виставки. Також музей активно співпрацює з національними громадами області – успішно проведено три фестивалі «Єдність – у розмаїтті». Спільно з Органним залом та Філармонією тут влаштовуються й музичні вечори. Окрім того, у стінах музею проходять і різноманітні тематичні міжнародні експозиції (наприклад, виставка екологічних карикатур «+1. Кліматичні зміни» (Швеція), експозиція оригінальних картин художників-імпрессіоністів кінця ХІХ ст. «Нормандія в живописі» (Франція), виставка молодих японських художників тощо). Три року тому Дніпропетровський художній музей долучився й до великого міжнародного проекту «Ніч музеїв», влаштувавши цікаві нічні театралізовані екскурсії та майстер-класи. На цей час в музеї триває виставка відомого російського художника Нікаса Сафронова.

Щодо ж до особливостей сучасного музейного життя в Україні, пані Тетяна відзначила певну позитивну динаміку. Її, як керівника, особливо цікавлять питання зміни застарілої законодавчої бази, що регулює діяльність музейної сфери. Навіть її кандидатська дисертація присвячена модернізації державного управління музейною справою України. «Хочеться для музеїв України зробити щось, що зрушить з місця ті питання, які сьогодні знаходяться в застиглому стані, – говорить вона. – І я вже бачу тут певні покращення: нині активно розробляється нова програма розвитку музеїв до 2018 року. І хоча музейник – це доволі рідкісна професія, і нас не так багато в країні, але ми згуртовані. Тому я абсолютно впевнена, що саме такою дружньою музейною спільнотою ми все-таки можемо досягти поставлених цілей», – говорить Тетяна Іванівна. Насамкінець директор музею розповіла про плани на відзначення 100-ї річниці закладу, яка відбудеться у жовтні наступного року. Вже зараз іде активна підготовка нових цікавих експозицій та урочистих заходів, вирішується питання виділення окремого приміщення для широкого представлення шедеврів петриківських розпису у зв’язку з наданням йому статусу нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО тощо.

Ректор, у свою чергу, подякував гості за цікаву розповідь, наголосивши, що подібні яскраві, змістовні зустрічі позитивно впливають на гармоній розвиток студентської молоді, розширюють коло її вподобань, і, безумовно, формують високий рівень загальної культури. Також Микола Вікторович висловив сподівання, що вже у недалекому майбутньому хтось із молодих обдарувань Дніпропетровського національного університету зможе прикрасити своїми творами експозиції художнього музею. «До нас приходить талановита, здібна молодь, роботи якої могли би бути гідні вашого музею», – запевнив Тетяну Іванівну ректор. Крім того, він закликав пані директора всіляко зміцнювати творчі зв’язки й шукати плідної співпраці студентів і викладачів університету й колективу музею, яка би приносила користь в культурному вихованні населення та гостей міста. Для цього він запропонував продовжити подібні зустрічі зі студентами вже в самому музеї, а також організувати виставки художніх робіт музею у стінах Дніпропетровського національного університету і гостинно запросив мистецтвознавців-співробітників музею взяти участь у захистах дипломних робіт студентів кафедри образотворчого мистецтва і дизайну.

Наостанок співрозмовники обмінялися пам’ятними сувенірами. Зокрема, від Дніпропетровського художнього музею університету було подаровано презентаційний альбом з нарисами про історію створення і сучасність музею, а також численними репродукціями з колекцій живопису, графіки та скульптур музею.

Gorod.dp.ua на Facebook.

Читайте также:


жж  (28.02.13 20:23): Ну шо. Статья хорошая, емкая. Букав много. И никакой толерантности. Ответить | С цитатой
1
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
154,5
млн грн горожанам на восстановление жилья, пострадавшего от ракетных обстрелов, выплатил Днепр в 2023 г.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте