Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
пт, 23 мая 2025
20:01

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

В историческом музее Днепра открыли новую выставку

В историческом музее Днепра открыли новую выставку

А еще в музее презентовали новые открытки в честь 170-летия со дня рождения Дмитрия Яворницкого.

Новая выставка тоже связана с личностью нашего легендарного историка, профессора, академика. Она посвящена близкому другу Дмитрия Яворницкого – Якову Новицкому, 100 лет со дня смерти которого исполнилось на днях.

Об этой выставке и личности Якова Новицкого в Днепропетровском историческом музее имени Яворницкого рассказали:

«До 170-річчя Дмитра Яворницького були надруковані нові листівки.

А ще – нова книжкова виставка до 100-річчя від дня смерті Я.П. Новицького у науковій бібліотеці ДНІМ «Яків Новицький та Дмитро Яворницький: спільність доль та єдність культурних справ».

Ювілейний рік Дмитра Яворницького в музеї насичений на виставкову діяльність. Чергова книжкова виставка відкрита в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького. Вона присвячена 100-річчю від дня смерті Якова Новицького – одного з найбільших друзів та соратників Дмитра Яворницького.

Дмитро Яворницький та Яків Новицький – люди спільної долі. Вони присвятили своє життя дослідженню, збиранню та збереженню історико-культурної спадщини Степової України.

Яків Павлович Новицький (1847-1925) – видатний дослідник історичного минулого України та музейний діяч. Член-кореспондент Всеукраїнської Академії наук (1924). Народився він 14 (26) жовтня 1847 р. у дворянській родині в селі Аули (сучасний Верхньодніпровський район Дніпропетровської області). Батько, Павло Іванович Новицький – з відомого козацького роду, який походив від полковника Іллі Федоровича Новицького, який відзначився в другій половині XVII ст.

Закінчивши Олександрівське повітове училище, Яків Новицький розпочав свій трудовий шлях у липні 1865 р. в Олександрівському казначействі канцеляристом другого розряду. Однак зовсім не казенна служба вабила здібного юнака. Ще з молодих років (до речі, як і Д.І. Яворницький) він зацікавився історією України, Степового краю, колишніх Запорозьких земель. Наполегливо вивчав праці І.І. Срезневського, М.Ф. Сумцова, М.І. Костомарова, В.Б. Антоновича, Д.І. Багалія та інших відомих істориків, мовознавців.

Яків Новицький офіційно працевлаштувався в сферу народної освіти, й активно проявив себе, передусім, на ниві земської освіти. Декілька десятків років працював учителем. З 1868 р. був учителем у Вознесенівській середній школі (тодішній пригород Олександрівська, нині в складі м. Запоріжжя). Яків Новицький, крім офіційної програми, насичував навчальний процес історико-краєзнавчою складовою, складав разом з учнями колекції ботанічного та археологічного напрямків. З 1883 по 1917 роки, Яків Павлович обіймав посаду попечителя земських шкіл Олександрівського повіту Катеринославської губернії.

Плідне особисте й наукове спілкування Якова Новицького з Дмитром Яворницьким розпочалося, починаючи з 1880-х років, й тривало до кінця життя. Обох учених поєднав спільний інтерес до історії Запорожжя, та прагнення зберегти артефакти історичного минулого Степової України для нащадків.

На виставці у науковій бібліотеці представлені видання із книжкового зібрання Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького. Це, передусім, томи з зібрання творів Я.П. Новицького, здійсненого у місті Запоріжжя, Запорізьким науковим товариством імені Я.П. Новицького. Його багато років очолював відомий дослідник історії Південної України, доктор історичних наук, професор Анатолій Бойко. На виставці також репрезентовані перевидання праць Я.П. Новицького. Це, зокрема, «Народная память о Запорожье», праці з історії острова Хортиця та інше».

Фото – Днепропетровский исторический музей.







Gorod.dp.ua на Facebook.

Читайте также:

Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
90
лет тому назад начали строить Набережную

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте