Герб затверджений рішенням міської ради ХХІІІ скликання від 06.09.01 №2/22
Герб являє собою щит слов'янської форми (закруглений унизу). Така форма поширена у сучасній українській геральдиці і рекомендована Українським геральдичним товариством.
Поле щита синього кольору. Синій колір загальновживаний в геральдиці і означає - славу, честь, вірність. У Гербі міста він має багаторівневе значення.
По-перше, це води могутнього Дніпра, що наповнюють місто життєвою енергією.
По-друге, синій є одним з кольорів Державного Герба та Державного Прапора України і таким чином відображає належність до основної державної символіки, державницьких устремлінь міста, що відповідає реальному місцю міста в політичній та економічній системі України.
По-третє, існує історична традиція. Синім був колір Герба міста Катеринослава. Синій колір є традиційним у козацькій символіці. Символи, розташовані на полі щита, поєднують героїчне минуле та сучасне значення міста, як одного з найпотужніших політичних, фінансово-промислових та наукових центрів України.
У верхній частині Герба розташовані три семипроменеві срібні зірки, які уособлюють декілька понять. Безпосередньо, геральдичне значення зірок - символ високих устремлінь, неминущих ідеалів. Девіз "Ad astra!" ("До зірок!") означає шлях до піднесеного, величного, ідеального.
Семипроменеві зірки символізують козацькі витоки нашої історії і як данина традиції перейшли з печатки Кодацької паланки. Кількість зірок - три, має такі
- поєднання минулого, сьогодення і майбутнього;
- три частини міста, на які місто географічно поділено річками Дніпро та Самара - правобережна, лівобережна, ж/м Придніпровський з прилеглими мікрорайонами.
Зірки символізують бризки металу, що є уособленням головної промислової галузі нашого міста - металургії, яка наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття сприяла перетворенню невеличкого провінційного міста на один з найбільших індустріальних центрів світу. Зірки також є уособленням космосу, всесвіту і відображають ракетну галузь, яка в ХХ століття активно розвивалась у Дніпропетровську і зробила його космічною столицею України.
Зірки розташовані у вигляді латинської "V", що означає "victoris" - перемога і відображає прагнення жителів міста до нових досягнень.
Центральною фігурою Герба є перехрещені срібні шабля та стріла.
Поєднання цих символів має історичні корені. Воно було поширене серед козаків і, в тому числі, зображене на печатці Кодацької паланки. Таким чином, у Гербі підкреслюється наслідування традиціям козацтва.
Як сучасний символ, стріла символізує рух, прагнення до нових висот, до зірок і через це відображає космічно-ракетну галузь, яка із середини ХХ століття активно розвивалася в Дніпропетровську, сприяла його розвитку і стала невід'ємною складовою наукового і промислового комплексу міста.
Шабля - старовинний символ захисту, сили, могутності великого міста, яке завжди стоїть за державу, за Україну.
Зірки, шабля та стріла мають срібний колір. У геральдиці цей колір означає чистоту і досконалість, непорочність, мудрість і добру волю.
Картуш Герба складається з дубового листя перев'язаного чотирма стрічками різних кольорів. Золоте дубове листя традиційно є символом зрілої сили, мужності та доблесті. Чотири стрічки відображають кольори різних епох: малиновий - козацької, синій - катеринославської, червоно-синій - радянської, жовто-синій - сучасної.
Зверху, над щитом, розташоване зображення башти, що символізує, по-перше, міський статус населеного пункту, а по-друге - його стратегічне значення форпосту, яким місто є з часів свого виникнення.
Герб Дніпра (Дніпропетровська) відображає історію становлення міста, поєднує в собі ознаки різних часів, і, таким чином, узагальнює погляди різних груп жителів сучасного міста.
Прапор затверджений рішенням міської ради VI скликання від 05.12.2012 №26/29
Синім кольором зображено хвилі ріки Дніпро, яка є незмінним та могутнім символом міста. Герб міста, як офіційний символ, займає своє місце у центрі Прапора. Основний фон білий - символізує чистоту намірів та світле майбутнє нашого міста.
Висота Прапора становить 1,1n, ширина 1,65n. Висота хвиль - 0,14n, відстань між хвилями 0,183n, кількість хвиль на Прапорі - 8. Відстань від хвиль до серединної лінії перетину по горизонталі становить 0,48n, серединна лінія по вертикалі - 0,825n. Точка перетину шаблі та стріли на гербі збігається з точкою перетину серединних ліній, що зазначені вище. Висота малого герба становить 0,5n, ширина - 0,4n.