Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
вс, 17 ноября 2024
19:21

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Стань заметным в темноте - спаси свою жизнь!

Стань заметным в темноте - спаси свою жизнь!
Щодня, виходячи з будинку, ми навіть не здогадуємося, наскільки в Україні небезпечно ходити пішки. Близько половини потерпілих на дорогах у ДТП - це саме пішоходи.

За 9 місяців 2011 року на території області скоєно майже 700 наїздів на пішоходів, 79 пішоходів загинули та ще 589 отримали травми. Непоправною втратою для суспільства є загибель або каліцтво дітей і громадян молодого віку, що завдає величезної шкоди майбутнім поколінням.

Чому діти й молодь піддаються більшому ризику дорожньо-транспортного травматизму? На відміну від дорослих, діти, у яких когнітивні й фізичні функції ще перебувають у процесі становлення, не можуть повною мірою орієнтуватися в складній обстановці дорожнього руху. Вони часом не в змозі точно оцінити дистанцію й швидкість руху транспорту, вчасно зробити маневр або звільнити дорогу, що обумовлює їхню уразливість як пішоходів. Проблема збільшується малими розмірами тіла дитини, у результаті чого вона є менш помітною на дорозі, а у випадку ДТП ризик ушкодження життєво-важливих органів від удару елементами конструкції транспортного засобу вище, ніж у дорослих. Ці фактори дитячої уразливості варто враховувати.

Підлітковий і юнацький періоди - це час, коли молоді люди починають прагнути до випробування своїх можливостей, цей життєвий період часто супроводжується тяжіння до ризику. Деякі вважають особливим видом «молодецтва» можливість перебігти дорогу в безпосередній близькості від автомобіля, що швидко рухається. Нерідко такі «подвиги» закінчуються досить сумно.

«Котячі очі» захищають пішохода

У в Правилах дорожнього руху у розділі 4. ОБОВ'ЯЗКИ І ПРАВА ПІШОХОДІВ чітко прописано: п. 4.4. «У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні виділити себе, а за можливості мати на зовнішньому одязі світлоповертальні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху». Тому, кожен пішохід повинен вживати заходів безпеки, батьки повинні при виборі одягу школярам враховувати, що він буде рухатись темними вулицями, а в осені та взимку темніє дуже рано! традиційно зростає кількість ДТП. Це пов'язано зі скороченням світлового дня, погіршенням погодних умов та іншими об'єктивними причинами, яких не враховують водії, особливо молоді. Дороги в Україні погано освітлюються, а пішоходи з настанням холодної погоди одягаються у темний одяг і зливаються на дорозі з темрявою.

При русі в темний час доби по неосвітлених шляхах водій бачить тільки ту частину дороги, що освітлена фарами автомобіля. При цьому здатність очей до сприйняття світлових контрастів гірше, ніж при денному світлі. Особливо важко помітити на дорозі у вечірній та нічний час пішоходів.

Фахівці з безпеки руху задумалися, як зробити пішохода помітним водієві? Відповідь, як це часто буває, підказала природа, а наука створила технологію, що рятує життя й знижує травматизм на дорогах.

Відомо, що всі поверхні відбивають світло. Матові - менше, ніж блискучі або поліровані. Відбиття буває дифузійне, коли частка світла відображається у зворотному напрямку, а більша частина - часом до 90% - в інші сторони, дзеркальне, коли промінь відображається під кутом, рівним куту падіння. А ще буває світловідбивання - це коли світло, що падає на поверхню, практично повністю відбивається назад у напрямку джерела світла.

Найпростіше зрозуміти цей принцип на прикладі кішки. Точніше, котячих очей. В абсолютній темряві вона практично невидна, але якщо посвітити їй у мордочку ліхтариком або світлом фар, то при сприятливих умовах кішку можна помітити на відстані до 80 метрів. Все це тому, що очі домашнього улюбленця мають шар, який відбиває світло таким чином, що частина променів повертається тим же шляхом, яким вони потрапили в очі.

На основі принципу світловідбивання вченими були розроблені спеціальні матеріали. Аксесуари ж, які пішохід може використати для свого пасивного захисту на дорогах, так і назвали «Cats Eyes», тобто «котячі очі».

Водій має можливість побачити дитину зі світловідбивачем на одязі або рюкзаку зі значно більшої відстані, ніж пішохода без нього. Отже, вище шанси, що трагедії не станеться.

У пішохода існує ряд інших можливостей поліпшити свою помітність у сутінках. Наприклад, темний одяг набагато гірше помітний у темряві, ніж світлий: темна куртка відбиває лише 5% світла, що попадає на неї, у той час як світла куртка - 80%. Велосипедисти й водії моторолерів можуть використати флуоресцентний одяг, що робить їх помітніше в потоці.

Світловідбивачі: світовий досвід

В 2005 році МВС України разом з Державним науково-дослідним центром безпеки дорожнього руху й діяльності дорожньо-патрульної служби вивчали ефективність мікропризматичних світловідбивачів. Зразки флікерів були закріплені на темній трасі, на висоті 1,20 метри (а це відповідає середньому росту дитини 8-10 років). На швидкості 60 км на годину автомобіль «Daewoo Lanos» висвітлював ближнім світлом фар уявлюваного школяра. Помітивши відбивач, водій заздалегідь знижував швидкість, і «резервна відстань» між пішоходом і зупиненим легковим автомобілем сильно збільшувалася. Із ближнім світлом, з 25-40 до 130-140 метрів, а при дальньому світлі й до всіх 400 метрів!

Варто враховувати й те, що при швидкості 90 км/годину зупинний шлях автомобіля на сухому асфальті становить близько 90 м, а за одну секунду він проїжджає приблизно 25 м.

Багато європейських країн серйозно займаються цією проблемою вже з 2001 року, коли був введений євростандарт на затребувану населенням світловідбиваючу продукцію. Про це свідчить позитивний досвід таких країн, як Швеція, Німеччина, Польща. Наприклад, проведені в Норвегії дослідження показали, що використання світловідбивачів дозволило скоротити травматизм серед пішоходів на 85%, тобто більш ніж у 6,5 разів. Мабуть, більше переконливі аргументи важко придумати.

Тому світловідбивачі стали неодмінним атрибутом пішохода в багатьох країнах - Фінляндії, Естонії, Латвії. У Великобританії в 2001 році компанія Nationwide роздала 6 мільйонів аксесуарів, що відбивають світло, всім учням початкових шкіл країни, і вже протягом наступного календарного року число ДТП за участю дітей цього віку знизилося на 26%, що мало великий суспільний резонанс. У багатьох країнах, у тому числі в Білорусі, носіння світловідбивача зробили для пішохода обов'язковим. Там правоохоронці мають право штрафувати пішоходів, які в темний час доби перебувають на неосвітлених вулицях і шосе без світловідбивачів. Сума штрафу в Латвії становить 2 лати, що дорівнює приблизно 4 доларам, у Західній Європі й зовсім доходить до 20 євро. Дорослих «рублем» привчають піклуватися про себе й про молодших учасників дорожнього руху. Дітей, які порушують правила, прибалтійські поліцейські, звичайно, не карають. Піймавши «темного» малолітнього пішохода, вони розповідають про те, якій небезпеці він піддає себе, і безкоштовно забезпечують світловідбивачем.

В Україні за відсутність у пішохода флікера не штрафують, тому що це не передбачено законодавством. Але в Правилах дорожнього руху у розділі 4. ОБОВ'ЯЗКИ І ПРАВА ПІШОХОДІВ чітко прописано: п. 4.4. «У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні виділити себе, а за можливості мати на зовнішньому одязі світлоповертальні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху». Тому, кожен пішохід повинен вживати заходів безпеки, батьки повинні при виборі одягу школярам враховувати, що він буде рухатись темними вулицями, а в осені та взимку темніє дуже рано!

Флікерів багато не буває: чим більше їх на дитині, тим краще. Зважаючи на те, що перехрестя є аварійно-небезпечними ділянками, двостороннє розміщення світловідбивачів робить пішохода помітним для водіїв автомобілів, що рухаються в різних напрямках.

Світловідбивач - флуоресцентна смужка на одязі, симпатична прикраса для шкільних ранців, підвіска на шию й багато чого іншого. Яскравий, веселий дизайн прийдеться до смаку кожній дитині, що із задоволенням буде носити його. Флікер - дрібничка, що може бути предметом для колекціонування й обміну. Будь-яка дитина буде рада одержати в подарунок такий сувенір!

Хотілося б підкреслити, що світловідбивач для пішохода - не просто атрибут особистої безпеки, але й лакмусовий папірець загальної культури, дисциплінованого, цивілізованого поводження на дорозі.

Радимо батькам дітей у зимові дні одягати школярів у яскравий одяг, який здалека видно на дорозі, додаючи до нього декілька флікерів. І обов'язково нагадати дітям правила переходу дороги!

Gorod.dp.ua на Facebook.


М-да...  (25.10.11 08:16): Освещаяте дорогу... и освящайте тоже =)
И всё будет хорошо.
Ответить | С цитатой
Сноб  (24.10.11 19:06): Странно, что в необходимости светоотражательных элементов на одежде нужно ещё кого-то убеждать. Этот вопрос лучше всего решить законодательно: "Вся серийная верхняя одежда должна иметь светоотражающие элементы". Это не должно распространяться на индивидуальные заказы, где всё определяет воля клиента. Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
CorNet  (24.10.11 17:56): У пешеходов, никогда не садившихся за руль, есть одно очень серьезное заблуждение. Звучит оно так: "Если я вижу фары, то и фары видят меня". Они понятия не имеют о том, что водитель, особенно при наличии встречных фар и отсутствии уличных фонарей, видит пешехода почти у себя на капоте. Особенно тех, кто переходят проезжую часть слева направо по ходу движения автомобиля. Ответить | С цитатой | Обсуждение: 2
sola  (24.10.11 16:34): Фликер - очень нужная и удобная вещь для тех, кому приходится перемещаться вдоль трасс...Но вот где их купить??? Часто видела у людей светоотражающие браслеты, значки, липкие наклейки, полосы...Но приобретались как правило, либо в Москве, либо еще гдето..Так что носите фликеры, ага Ответить | С цитатой
Успех  (24.10.11 16:11): 25 октября состоится День памяти Зислина Руслана -
Я ОДИН НА ЭТОМ САЙТЕ НЕ ЗНАЮ КТО ОН ТАКОЙ БЫЛ ЧТО ЗАНЯЛ МЕСТО НА ГЛАВНОМ САЙТЕ ГОРОДА ???
p.s. В сутки в городе умирает 50 человек.
Ответить | С цитатой | Обсуждение: 3
Вася  (24.10.11 14:34): Лучше раскошелиться на китайский фонарь люменов на 700, и светить им в лица водятлов с тюнинХованным ксеноном-может, хоть парочка из них убьется, и этот мир станет хоть чуточку чище... Ответить | С цитатой | Обсуждение: 2
зёбра  (24.10.11 14:22): а шо одеть, приклеить, шоб депутатs прокурор, и иже им подобный, заметил? Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
Ramalllka  (24.10.11 13:52): Вчера вечером в Подгороднем наблюдах 2х велосипедистов с такими полосами на штанинах интересное зрелище - синхронно перемещающиеся вверх-вниз световые полоски плюс отражатель от велика (кстати поначалу подумал что стоят менты и плавно машут палочками) Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
Денис  (24.10.11 13:35): В Белоруссии висят бигборды с тем, что нужно носить такие светоотражающие штуки. В во многих магазинах их продают. Не много совсем стоит. И мало того.. Еще и очень много ночью людей их носит в темное время суток. И я как водитель - благодарен им был за это. Так как издалека видны такие полоски. Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
1  (24.10.11 13:16): а звезда давида как на картинке обязательна? Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
1 2
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
406
домов ОСМД и ЖСК обновлены в Днепре в 2023 г.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте