Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
пн, 13 января 2025
21:34

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Все про соціальну пенсію - 2025: як оформити допомогу, якщо не вистачає стажу для пенсії

Все про соціальну пенсію - 2025: як оформити допомогу, якщо не вистачає стажу для пенсії

Вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію за віком з 1 січня 2025 року зросли. Яким зараз має бути стаж і як оформити соціальну пенсію, якщо його не вистачає.

Які вимоги до страхового стажу для пенсії у 2025 році?

З 2017 року діє параметрична пенсійна реформа, згідно із якою вік виходу на пенсію може становити 60 років, 63 роки, 65 років та залежить від наявного у людини страхового стажу.

Щороку, до 2028 року включно, для кожної вікової категорії за цих трьох зростають вимоги до страхового стажу. Для того, щоб вийти на пенсію за віком у 2025 році треба мати такий стаж:

  • не менше 32 років, щоб вийти на пенсію у 60 років;
  • від 22 до 32 років, щоб вийти на пенсію у 63 роки;
  • від 15 до 22 років, щоб вийти на пенсію у 65 років.

Стаж, якого не вистачає, можна докупити, "Ми – Україна" про це розповідав, проте вартість висока. З 2018 р. по 2020 р. була тимчасова виплата тим, хто досяг мінімального пенсійного віку 60 років, але не мав достатнього стажу, щоб вийти на пенсію. Маючи мінімум 15 років страхового стажу, можна було оформити тимчасову допомогу до досягнення 65-річного віку. Проте строк призначення такої допомоги діяв лише до 31 грудня 2020 р.

Наразі нестача стажу дає право оформити державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, тільки з 65 років, якщо при досягнення цього віку 15 років страхового у людини немає. Це один з різновидів соціальної пенсії, до яких також належать пенсія по втраті годувальника та державна соцдопомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

Який розмір соціальної пенсії у 2025 році?

За законом та порядком про державну соцдопомогу тим, хто не має права на пенсію, та за порядком її виплати і призначення, розмір становить 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 708,3 грн на місяць.

Проте є урядова постанова №265 про щомісячну державну адресну допомогу до соціальної пенсії. Нею її розмір на одну особу дотягують до рівня прожитмінімуму для непрацездатних. Тобто разом із доплатою 1652,7 грн, соціальна пенсія становить 2361 грн на місяць. Це сума, якщо взагалі немає ніякого доходу. Якщо є, тоді різниця між доходом та прожитмінімумом.

За законом про соцпенсію (ст. 10), є важливе уточнення для тих, хто її отримує, але при цьому перебуває на повному державному утриманні, виплачують 20% призначеного розміру – 472,2 грн на місяць. Решта йде закладу, де людина знаходиться.

На відміну від пенсії за віком, яку індексують щороку, та пенсії працюючим пенсіонерам, яку щороку перерахують з огляду на додаткові 24 місяців страхового стажу, соціальну пенсію лиш прив'язують до прожитмінімуму. Якщо зростає він, тоді підвищується й соціальна пенсія. Поки планів на перегляд прожитмінімуму у 2025 році немає.

"Зараз прогноз 2,7% зростання реального ВВП на 2025 рік. Якщо ми за підсумками першого півріччя переглянемо макропрогноз і розумітимемо, що це більше, ніж 2,7%, то потрібно буде переглянути соцстандарти", - пояснювала керівниця бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа.

Тож підвищити соцпенсію можуть лише теоретично, якщо переглянуть соціальні стандарти.

Ще одна можлива зміна у бік підвищення може бути, якщо уряд ухвалить експериментальний проєкт із базової соціальної допомоги. Попередньо розмір соцпенсії або пенсії за віком буде залежати від страхового стажу та становитиме певний відсоток від базової величини соціальної допомоги – від 4500 грн:

  • 2385 грн (53% від 4500 грн), якщо стаж до 10 років;
  • 2790 грн (62% від 4500 грн), якщо стаж 10-20 років;
  • 3150 грн (70% від 4500 грн), якщо стаж 20-30 років;
  • 3960 грн (88% від 4500 грн), якщо стаж від 30 років.

Звертатися по базову соціальну допомогу треба буде добровільно та її призначатимуть замість соціальної пенсії, а не разом із нею. Враховуючи, що зараз соцпенсія 2361 грн, за проєктом підвищення для людей, у кого мало стажу, невелике.

Які вимоги для отримувачів соціальної пенсії?

За порядком той, хто досяг 65 років, але не має достатнього стажу для призначення пенсії, має відповідати ще низці умов.

Громадянам України соцпенсію призначають, якщо вони постійно проживають в країні. Тобто якщо тимчасово виїхали за кордон під час повномасштабного вторгнення і живуть там, то не призначають. Принаймні допоки уряд не ухвалить порядок виплати пенсій українцям, які тимчасово проживають за кордоном.

Людина, щоб їй призначили спецпенсію, окрім досягнення 65-річного віку, має одночасно відповідати ще двом умовам:

  • не одержувати пенсію або соцвиплати за законами про державне соцстрахування (виплати через ушкодження здоров'я на виробництві), про державну соцдопомогу особам з інвалідністю з дитинства;
  • бути малозабезпеченою особою (не стосується осіб з інвалідністю І групи). Це означає, що середньомісячний сукупний дохід за останні шість місяців не перевищує прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність – не більше 2361 грн на місяць на одного члена сім'ї.

Тобто важливо, як саме рахують середньомісячний сукупний дохід для призначення соцпенсії. Для обчислення доходу сім'ї для усіх видів соцдопомоги діє спільний порядок (постанова №632 ).

До доходу включають:

  • зарплату після сплати податку на доходи фізосіб та військового збору;
  • грошове забезпечення військових;
  • пенсію;
  • стипендію;
  • соцвиплати від місцевих держадміністрацій;
  • допомогу по безробіттю, страхові виплати;
  • грошові перекази з-за кордону;
  • дивіденди від цінних паперів;
  • інші доходи, про які дізнаються від податкової та Пенсійного фонду.

До доходу, зокрема, не включають:

  • допомогу при народженні чи усиновленні дитини (частину, яка виплачується одноразово);
  • одноразову допомогу матерям-героїням;
  • соцдопомогу на дітей-сиріт чи позбавлених батьківського піклування, допомогу дітям, над якими встановлено опіку чи піклування;
  • допомогу на проживання ВПО;
  • компенсацію витрат за тимчасове розміщення ВПО;
  • компенсацію послуги "муніципальна няня";
  • соцдопомогу з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А;
  • пільги та субсидію на ЖКП;
  • суми сплачених та отриманих аліментів;
  • допомогу на поховання чи допомогу громадських та благодійних організацій;
  • зимову єПідтримку, національний кешбек.

Рахують дохід усіх членів сім'ї та ділять на кількість членів сім'ї. До складу сім'ї включають (за порядком призначення соцпенсії):

  • чоловіка, дружину, дітей у віці до 18 років на утриманні;
  • дітей-студентів віком до 23 років, які не мають власних сімей;
  • подружжя, з яким не зареєстровано шлюб, але є спільне господарство та проживають разом;
  • усиновлених дітей, які проживають разом.

Де і як оформити соціальну пенсію?

Автоматично при досягненні 65 років та відсутності необхідного стажу соцпенсію не призначать – треба проявляти ініціативу.

"Оформити допомогу можна в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичного місця проживання, а також у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП)", - вказують у Національній соціальній сервісній службі.

В орган соцзахисту або ЦНАП треба подавати заяву. Зараз діє уніфікована її форма для призначення усіх видів соцдопомоги та компенсацій (наказ Мінсоцполітики №3 ). Якщо людині виповнилося 65 років, але необхідного страхового стажу немає, у заяві треба обрати назву допомоги "Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" та підставу "Допомога особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги". Також у ній потрібно вказувати персональні дані (ПІБ, адресу реєстрації чи проживання, контактний номер, дані паспорті, податковий номер, дату народження) та назву банку і рахунок у форматі IBAN, на який йтиме допомога.

Крім заяви потрібні також такі документи:

  • паспорт;
  • податковий код;
  • трудова книжка;
  • довідка Пенсійного фонду про страховий стаж;
  • декларація про доходи кожного члена сім'ї за останні шість місяців. Уніфікована форма декларації про доходи членів сім'ї для усіх форм соцдопомоги – у наказі Мінсоцполітики №345 (додаток 8). У Мінсоцполітики вказують, що вона заповнюється на підставі довідки про доходи кожного члена сім'ї;
  • копія рішення про призначення опікуна, якщо соцпенсію призначають недієздатній особі.

Людям, які досягли 65-річного віку , але через брак стажу не мають права на пенсію, соціальну пенсію призначають довічно з дня звернення. У законі про соцпенсію (ст. 5) та у порядку вказано, що якщо звернутися не пізніше трьох місяців після того, як виповниться 65 років, то призначити можуть з дня досягнення віку.

Статус підтверджує посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю". Згідно із порядком (наказ Міносцоплітики №35 ), таке посвідчення оформлюють та видають безкоштовно структурні підрозділи з питань соцзахисту, де людина стоїть на обліку як одержувач допомоги.

За порядком, соцпенсію виплачують щомісяця за поточний місяць. Якщо не одержувати протягом шести місяців підряд, виплату тимчасово припиніть. Для відновлення треба подавати заяву, в якій вказати причини неодержання. Тоді виплату відновлять з дня припинення. Але за минулий час гроші повернуть не більше, ніж за 12 місяців.

Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
150
новых лифтов планируется установить в Днепре в 2024 году.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте