Пробаційний нагляд – новий вид покарання, до якого суди своїми рішеннями зможуть притягувати обвинувачених за окремі злочини. Що він передбачає, за якими статтями Кримінального кодексу будуть застосовувати та навіщо взагалі потрібен – розбирався “Ми – Україна“.
Пробація як така – це заходи до засуджених за кримінальні правопорушення, які не пов'язані із позбавленням волі. Для України вона не нова. Закон про пробацію подали до Ради ще у січні 2013 р., ухвалили у лютому 2015 р. і того ж місяця він набрав чинності.
Пробація за ним і зараз може бути:
Тепер три кодекси (Кримінальний, Кримінальний процесуальний, Кримінально-виконавчий), а також три закони (про пробацію, про Нацполіцію та про свободу пересування) змінили. І пробаційний нагляд додали в якості можливого покарання за окремі злочини. Новий закон днями підписав президент, а чинності він набере 28 березня 2024 р.
До Кримінального кодексу України додають нову статтю 59-1 про покарання у виді пробаційного нагляду. Тобто права і свободи засудженого до такого покарання обмежують, але без ізоляції.
За органами пробації і надалі лишають функції щодо досудової, наглядової та пенітенціарної. Але з кінця наступного березня вони ще й наглядатимуть за тими, кого засудять до пробаційного нагляду, будуть реалізовувати програми щодо них, проводитимуть з ними соціально-виховну роботу.
Саме суд, незалежний у своїх рішеннях, визначає, в яких випадках з передбаченого ККУ переліку кримінальних порушень, можна застосувати пробаційний нагляд замість іншого покарання.
Пробаційний нагляд обмежений у часі, і може призначатися на строк від 1 року до 5 років.
Є три умови, які суд у будь-якому разі передбачить для засудженого до пробаційного нагляду:
Ще п'ять умов у своєму рішенні суд може прописати, як усі разом, так і окремо:
Якщо під час пробаційного нагляду людина здійснить будь-яке кримінальне правопорушення, таке покарання вже не призначать.
Якщо засуджений не буде дотримуватися графіку перевірок, не з'явиться за викликом уповноваженого органу пробації, не виконає покладені на нього судом обов'язки, зникатиме з місця проживання, псуватиме електронний пристрій, вчинятиме адміністративні порушення, співробітники органу пробації подадуть заяву до Нацполіції за статтею 389 ККУ – ухилення від покарання, не пов'язаного з позбавленням волі. Процедуру дописали новою главою 11 до Кримінально-виконавчого кодексу .
Якщо протягом року після відбуття основного покарання у вигляді пробаційного нагляду людина не вчинить нове кримінальне правопорушення, судимість погасять. Цю зміну внесли до ст. 89 ККУ.
Пробаційний нагляд у якості покарання не будуть застосовувати за усі злочини проти основ нацбезпеки (статті 109-114-2 ККУ) та за найтяжчі, зокрема:
Але щодо великої кількості кримінальних діянь пробаційний нагляд додають у якості одного з можливих покарань – у ККУ під це змінили понад 140 статей , а точніше окремих їхніх частин.
Там, де йдеться про позбавлення та обмеження волі, їх не викреслюють, суди зможуть і надалі їх призначати. Але у суду буде можливість застосувати замість них пробаційний нагляд, якщо вважатиме це доцільним. І його строки передбачають такій самі, що й в разі обмеження або позбавлення волі.
Наприклад, зараз за примушування до сексуального акту особи, яка службово або матеріально залежна (ст. 154, ч.2) передбачений штраф до 1700 грн або позбавлення волі до двох років. Після змін буде або штраф до 1700 грн, або позбавлення волі до двох років, або пробаційний нагляд до двох років.
У деяких статтях ККУ пробаційним наглядом заміняють покарання у вигляді арешту та на більші строки, ніж арешт. Якщо на прикладі тієї ж ст. 154, але частини першої (примушування до сексуального акту), то зараз передбачений штраф до 850 грн або арешт до шести місяців. Буде або штраф, або пробаційний нагляд до двох років.
Як ми вже вказали, пробаційний нагляд як покарання можливий буде в разі кримінальних порушень за понад 140 статтями ККУ. Перелік усіх злочинів займає чимале місце, тому наводимо близько третини зі списку, який надає Мінюст:
Також наводимо номери статей, в яких:
“В грудні 2022 року було затверджено стратегію реформування пенітенціарної системи, де дійсно включено розширення альтернативних видів покарання задля розвантаження місць позбавлення волі, якщо простими словами, від людей, які там не повинні перебувати. Тобто їхнє перебування там не покращить їхнє життя і не поліпшить перспективи їх виправлення”, – пояснює директор ДУ “Центр пробації” Олег Ярчук .
“Ключова ціль — щоб було менше рецидивів, щоб злочини повторювались істотно менше, ніж це було до запровадження реформи, – каже міністр юстиції Денис Малюська , – Ми очікуємо, що частина людей, які могли потрапити у в'язницю безпідставно тому, що насправді необхідності не було, можливо, потраплять під пробаційний нагляд. Мова йде про те, що більше можливостей з'явиться у суду, щоб з'ясувати, що у конкретному випадку потрібно”.
У пояснювальній записці до законопроєкту автори писали і про потребу оптимізувати СІЗО, і про недостатньо ефективні покарання, і про втрату соціального та правового значення такого покарання, як арешт. Пробаційний нагляд, зазначають вони, гуманізує пенітенціарну системи і допоможе виправлятися без ізоляції більшій кількості засуджених.
Хоча у деяких випадках, зауважили у Науково-експертному управлінні ВР, м'які умови пробаційного нагляду не відповідають небезпечності правопорушень. І надали перелік тих, які бентежать найбільше:
“Як умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності (ч. 2 ст. 125 КК), погроза вбивством (ст. 129 КК), примушування до вступу в статевий зв'язок з особою, від якої потерпіла особа матеріально або службово залежна (ч. 2 ст. 154 КК), крадіжка (ч. ч. 1 та 2 ст. 185 КК), шахрайство (ч. 1 ст. 190 КК), примушування працівника транспорту до невиконання своїх службових обов'язків шляхом погрози вбивством, заподіянням тяжких тілесних ушкоджень або знищенням майна цього працівника чи близьких йому осіб (ч. 1 ст. 280 КК), заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку (ст. 295 КК), хуліганство (ч. 1 ст. 296 КК), опір представникові влади під час виконання ним службових обов'язків (ч. 1 ст. 342 КК), та інших”.
Новий закон вносить зміни до статті 395 ККУ – порушення правил адміністративного нагляду (нагляд за звільненими з місць позбавлення волі). Арешт на строк до шести місяців зараз передбачений за самовільне залишення місця проживання, неприбуття у належний строк до місця проживання. Але з 28 березня наступного року замість арешту покаранням буде або штраф від 850 до 1700 грн. або обмеження волі на строк до двох років. Тобто тут в принципі відбудеться зміна покарання, вже без прив'язки до пробаційного нагляду.
Ще одне важливе нововведення також стосується не тільки пробаційного нагляду. Зараз до основного покарання у вигляді позбавлення волі зараховують тільки попереднє ув'язнення – день за день. Але після змін це стосуватиметься і домашнього арешту
“Час перебування під цілодобовим домашнім арештом нові правила статті 72 ККУ зараховуються так: три дні цілодобового домашнього арешту дорівнюють одному дню позбавлення волі. Тобто якщо особа шість місяців перебувала під цілодобовим домашнім арештом, це буде зараховуватися як два місяці позбавлення волі”, – каже адвокат, голова Державної пенітенціарної служби України у 2014 році Сергій Старенький .
Закон міняє і статтю 60 ККУ – арешт . Зараз він можливий на строк від 1 до 6 місяців, не застосовується до осіб у віці до 16 років, вагітних та жінок, які мають дітей до 7 років. Військовослужбовці відбувають його на гауптвахті. Неповнолітніх, які досягли 16 років, за вироком суду можуть тримати під арештом у спеціально пристосованих установах від 15 до 45 діб. (ст. 101 ККУ)
Після змін, тобто з 28 березня 2024 р., арешт засуджених військовослужбовців буде у межах від 1 до 6 місяців. Перебуватимуть вони також на гауптвахті.
Арешт як і раніше не застосовуватимуть до вагітних та жінок із дітьми у віці до 7 років. А от щодо неповнолітніх арешт вже не будуть застосовувати . Його в переліку можливих основних видів покарань для неповнолітніх замінить пробаційний нагляд. Із тими ж обмеженнями, які суд може визначити й для повнолітніх, але на менші терміни – від 1 до 2 років.
Gorod`ской дозор | |
Фоторепортажи и галереи | |
Видео | |
Интервью | |
Блоги | |
Новости компаний | |
Сообщить новость! | |
Погода | |
Архив новостей |