Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Чт, 21 листопада 2024
23:52

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

«Професію льотчика для мене обрала війна», – штурмовик, ветеран Другої світової Опанас Солдатенков

«Професію льотчика для мене обрала війна», – штурмовик, ветеран Другої світової Опанас Солдатенков

Героїчні сторінки Другої світової з кожним роком все далі йдуть у минуле. Все менше залишається і очевидців тієї жахливої війни.

Нині ветеранів можна порахувати по пальцях. У кожного – своя війна, своя історія і доля. Та саме з таких історій і складається уявлення нащадків про минуле. Кожна з них, почута з перших вуст, з роками набуває особливої цінності. «Своєю війною» поділився і ветеран із Дніпра, льотчик-штурмовик Опанас Солдатенков. Як наситити власне життя яскравими подіями – у рубриці ДніпроОДА «Наші люди».

Опанувати професію льотчика Опанаса Солдатенкова змусила війна. Насправді, каже, мріяв керувати паровозами. Збирався вступати до залізничного училища, коли – німці. У військкоматі не панькалися – країні потрібні льотчики, тож будеш вирішувати льотні справи, а не залізничні.

Три місяці теорії – і вже у небо. Каже, закохався у авіацію з перших вильотів. Та раптом юного Опанаса разом із товаришами кидають до кавалерії.

«Сказали – і думки не припускайте про винищувачі. Льотчиків, мовляв, багато, а літаків не вистачає. А країні зараз конче потрібні кавалеристи. Я пручався, як міг. Яка ще кавалерія? Я льотчик!», – згадує Опанас Іванович.
Проте молодих сержантів ніхто не слухав. Їх направили до училища. Кавалерією тоді командував легендарний Семен Будьонний.

«Я набрався хоробрості й пішов до Семена Михайловича. Так і сказав – не хочу, мовляв, до цієї кавалерії, навіщо вона мені? Хочу бути льотчиком, – розповів ветеран. – У Будьонного від такої зухвалості аж вуса засіпалися! Вигнав він мене без розмов».
Після закінчення училища Опанас Солдатенков потрапив до кавалерійського корпусу. Там, – о, диво! – були три літака. Опанасу пощастило обслуговувати один із них. Та душа все одно прагнула до військової авіації.

Дізнався, що є полк, у якому перенавчають на штурмові літаки. Командир спочатку здивувався: «Навіщо нам кавалерія направила свого льотчика? Потрібна ще згода повітряної армії». Та юнак виявився наполегливим і звернувся прямісінько до штабу. Там запропонували піти у штурмовики, але попередили – під час кожного вильоту гине мінімум один боєць.

«Я відповів, не вагаючись, – піду! Навіть розплакався – не вірив своїм вухам, – поділився Опанас Іванович. – Швидко, за півтора місяці опанував керуванням бойовим літаком. І до кінця війни вже не злазив із нього».
На своєму штурмовику Опанас Солдатенков зробив 30 бойових вильотів. Визволяв Польщу, Чехословаччину, Німеччину.

«Завжди перед вильотом думав тільки про те, як влучити точніше у ворожі об’єкти, розбомбити їх та повернутися живим. Про якісь небезпеки навіть не згадував», – сказав ветеран.
Після війни продовжив військову кар’єру, літав на винищувачі. Зустрічався і з Гагаріним.

«Пам’ятаю, спитав у Юрія Олексійовича, чи важко бути космонавтом? Той відповів, мовляв, неможливо ніде з’явитися, всюди впізнають. Навіть до туалету йдеш, і там можуть наздогнати, – всміхається Опанас Іванович. – Ця розмова трапилася на з’їзді авіації. І от під час перерви вирішили сфотографуватися. Поставили величезний диван. Тільки-но Гагаріна усадили – відразу всі як налетіли, щоб якомога ближче до нього на світлинах бути! Так і завалили той диван. Він каже: «От бачиш, і так увесь час».
Життя Опанаса Івановича сповнене безліччю цікавих зустрічей з відомими державними діячами. Та головне, поруч із ним завжди була любляча родина – дружина, з якою прожили разом 60 років, син, онук, правнучка та тепер ще й праправнучка. І сьогодні ветеран зберігає жагу до життя та сильний бойовий дух.

Рубрика ДніпроОДА «Наші люди» – про цікавих, талановитих, працьовитих і цілеспрямованих мешканців Дніпропетровщини. Знаєте людину, чия історія захоплює та надихає? Напишіть про неї та надішліть розповідь разом з фото на [email protected].






Gorod.dp.ua на Facebook.


123  (14.05.18 13:37): Про 30 вылетов непонятно, да. Либо исправьте опечатку, либо поясните Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
Читающий  (10.05.18 23:08): А дед сказочник оказывается! Освобождал Польшу, Чехословакию, Германию... 30 боевых вылетов. Ну-ну.. а где медали "за взятие Берлина", «За освобождение Праги»? Эти медали давали всем. Я уже не говорю про действительно боевые награды.
Общался с Буденным, общался с Гагариным. Наверно и со Сталлиным общался, просто не помнит уже.

Ветераны ВОВ наши герои! Живым - здоровья, ушедшим - память! А вот таких как этот - гнать в шею!
Відповісти | З цитатою
паравоз  (10.05.18 18:43): Интересная история. Вот только не совсем понятно. Если человек на фото является заслуженным лётчиком,прошедшим войну, где его награды? Да и лет ему должно быть около 100. Відповісти | З цитатою | Обговорення: 2
Игорь  (10.05.18 15:53): Клааассс !!! Какой человек! Нет, не так. ЧЕЛОВЕК !!! Какая замечательная история жизни. Долгих лет Вам, Афанасий Иванович. Спасибо большое Вам за все, что Вы сделали.
Также хочу поблагодарить редакцию сайта за такую замечательную статью)
Відповісти | З цитатою
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
1,2
млн. нових дерев висадять на Дніпропетровщині

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті