Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Сб, 23 листопада 2024
15:33

НАВКОЛОРЕСТОРАННІ ТЕМИ

14 серпня – Медовий Спас








У серпні є три свята, що звуться Спасами. Перший з них – чотирнадцятого серпня – Медовий Спас. У християнстві це свято збігається із днем семи святих мучеників – Маковеїв, або, як звичайно кажуть у народі, ”Маковея”. Цього дня у церквах освячують воду, голівки маку, волошки та чорнобривці. Також на Медового Спаса святять колодязі.

З особливим нетерпінням чекали Спаса пасічники. Кожен бджоляр за два – три дні робив ревізію, щоб визначити, скільки меду взяти собі і скільки залишити бджолам на зимівлю. Годилося напередодні Спасу пригостити медом сусідів, приятелів, сиріт та немічних людей. У народі говорили: “На перший Спас і жебрак медку спробує”. Перший добутий мед належить освятити в церкві.

А для селянина роботи знову багато: “Ори під озимину, сій озимину; защипуй горох; починай заготівлю лісової малини; збирай мак, а також поспіли ягоди черемшини”. “Після водосвяття селяни купаються самі, купають коней, а пастухи приганяють із пасовищ домашню худобу та вганяють її в ріку. Коней, як і всю худобу, купають востаннє”.

У народі говорять:
Якщо в першій половині серпня погода стала – буде зима довготривала.
До серпня рослина зріє, а після нього в’яне.
До Спасівки бджола робить на пана, а після Спасівки на себе.
У природі, після Спаса вже досить відчутним стає подих осені. Тому й мовиться: ”Прийшов Спас – пішло літо від нас”.

Першого Спасa пасічники відбирають мед, щільники (соти), топлять віск; господині заготовляють мак та зілля, квіти, колосся для вінків — все це призначене до освячення. В давнину саме в цей день відбувалось богослужіння біля річок та джерел, яким приносились жертви з меду та хліба.

Мак в Україні — символ плодючості, оберіг від зловорожих сил. Обрядові страви цього свята: медяники, печиво або бублики з маком, шулики (печені коржики з тертим маком і медовою ситою), кутя (каша з необлущеного зерна з медом і маком), завиваники з маком, варені кукурудзяні качани та ін. До Першого Спаса виготовлявся також священний напій — мед. Існував звичай у цей день купатися в освяченій воді річки або облитися свяченою криничною чи джерельною водою, що засуджувалося християнською церквою, як і моління коло води. Але українці свято вірили в цілющість спасівської води, що незважаючи ні на які заборони здійснювали цей священний обряд язичницької давнини.

Шулики – коржі з маком і медом

Пеклись прісні і пісні коржі, намазували медом, і посипали маком. Їли їх на протязі всього двохтижневого посту на Спаса.
Як приготувати шулики: Беруть 400 грамів борошна, замішують його з одним яйцем, 1-ю ложкою цукру, пів склянки води і 60-80 грамів маку. Розкачують тісто в тонкі коржі і печуть в духовці. Готують макове молоко з цукром і водою, ламають коржики на 3-4 шматки і розмішують з цим молоком.

В свої часи на Миргородщині (а потім і в Кременчуцькому районі) пекли коржі як звичайно, може додавали в тісто трохи маку. А в мисці розтирали мак з цукром до молокоподібного вигляду, змішували з водою і медом. Коржі розрізали на кусочки приблизно 1,5-2х2,5-3 сантиметри і додавали до тієї води з маком, цукром і медом. Їли ложкою і тільки один день.

Приготування подніпровських шуликів виглядає так:
шулики можуть робитися не тільки тонким коржем (1-15 см), але й пишним хлібом - до 10 см. Тоді корж просто рветься руками на шматки і знову ж таки, заливавється медом, водою, тертим маком. Виходить щось схоже на кутю.

Шулики з-під Коростеня: печуться тоненькі коржі і перемазуються тим самим медом з маком і водою, тільки меду побільше - щоб густе було. Коржі складаються в кілька шарів немов в торті. За ніч коржі набирають меду і отриману страву розрізають ножем.

На Закарпатті шулики ще інакші. Там вони вже печуться розрізаними на ромбики і розкатані зовсім тоненько. Виходить тонке сухе печиво, жорстке як галети. Вони засипаються в тертий мак з водою і медом... і далі по плану - ложкою їх, ложкою.

Наводимо базовий рецепт шуликів, виходячи з якого можна експериментувати далі.

Шулики медові з маком

2 стакана борошна
4 ст. ложки молока
1 яйце
1 ст. ложка меду
1 ст. ложка маку
1 ст. ложка вершкового масла
0,5 ч. ложки соди

Для підливи:
3 ст. ложки маку
0,5 стакана меду
0,25 стакана кип'яченої води

Яйця розтерти з медом, додати проми­тий та запареный мак, замісити з іншими компонентами круте тісто, розкатати його в пласт товщиною 2—3 мм, покласти на лист, наколоти виделкою та запікти в духовці. В приготованне макове молоко влити мед, безперервно помішуючи, і розвести кип'яченою водою. Цією підливою залити дрібно наламані шматочки випеченого шулика і добре перемішати, щоб вони добряче просякли підливою.

Приготування макового молока.

Мак за­лити ки'пятком, дати добре набухнути, зцідити воду, обсушити мак серветкою й розрерти у фарфоровій ступці, поступово підливая потрохи (по чайній ложці) кип'ячену воду.

Приготоване в такий спосіб макове молоко змішати з цукром і водою або з медом і водою.

Коржі макові

2 стакани борошна (також і на підсипку)
1 яйце
1 ст. ложка вершкового масла
2 ч. ложки цукру
0,5 ч. ложки соди

Для підливи:
0,5 стакану маку
0,5 стакану меду
1 стакан кип'яченої води

З борошна, яєць, масла, цукру та соди замісити круте тісто, раскатати його в пласт товщиною 0,5 см і надрізати весь лист квадратами, кожний з котрих наколоти виделкою, після чого запікати в духовці. Готові коржі охолодити, разламати їх на квадрати по надрізам, залити маковим молоком з медом (див. вище).


Інна  (14.08.10 16:25): Колись бабуся пекла коржі на сковорідці. Вони були заввишки десь 5 см. Потім нарізався корж на квадрати.
Квадратики заливалися маковим молоком. І мак розтирався у макітрі з допомогою макогона.
Відповісти | З цитатою
Микола  (12.08.10 08:11): Спасибо за достаточно полную информацию Відповісти | З цитатою
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ській дозор | Обговорити тему на форумах | Газета оголошень

copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті