Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
пн, 18 ноября 2024
16:12

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

В Днепре горел памятник истории национального значения

В Днепре горел памятник истории национального значения

Не установлено, что было причиной пожара – случайность или умышленный поджог?

Крепость Кодак – один из нескольких памятников истории национального значения, расположенных в Днепре. Крепость расположена на правом берегу реки Днепр, на территории древнего поселения Старые Кодаки.

Как сообщает известный днепровский историк, писатель, архитектор, декан архитектурного факультета Приднепровской академии строительства и архитектуры Александр Харлан, крепость подверглась массированной огневой атаке:

«На фортеці Кодак (західний бастіон - позначено жовтим) 22.09.2024 добре помітно випалену територію...

Вал чорний. Добре видно всі деталі і нерівності грунтових насипів».

Был ли это умышленный поджог сухостоя на валах крепости или огонь сюда перебросился с соседнего пустыря, - пока не установлено.

Валы – единственное, что сохранилось от некогда величественной и грозной крепости.

Наша справка.

Історія заснування Кодацької фортеці відносить нас до 30-х років XVII століття, коли значно зросили втечі селян на Запоріжжя. Депутати сейму, який було скликано у лютому 1635 року, прийшли до думки організувати блокаду Запоріжжя, щоб припинити потік біженців-селян на Січ та не допустити анти турецьких виступів запорожців. Було вирішено збудувати на Дніпрі фортецю, яка була б опорою польського панування на Придніпров'ї та розірвала б усякі зв'язки Запоріжжя з Україною.

Місце для фортеці було обрано на правому високому березі Дніпра, коло першого, Кодацького, порога, тому й фортеця дістала назву Кодак. Нагляд за спорудженням фортеці вів коронний гетьман Станіслав Конецпольський. Будівельними роботами керував французький інженер Гійом Левассер де Боплан. Дерево для будівництва фортеці доставляли з берегів Самари. На будівництві працювали селяни-кріпаки, полонені татари та козаки. Будівництво було закінчено у липні 1635 року. Фортеця, як на той час, була збудована за останнім словом фортифікаційного мистецтва і вважалась неприступною.

У 2013 році у Дніпрі заявили про те, що планують відтворити шедевр фортифікації 17 століття. Про це заявляв президент Союзу поляків Дніпропетровської області «Огніско» Антон Яновський. За його словами, вже готовий проект відтворення фортеці з майже 400-річною історією та активно ведеться пошук інвесторів.

Передбачалось, що музейно-туристичний комплекс розміститься на 33 гектарах, з яких на власне фортецю приходитиметься майже 3 га. Саме вцілілі вали фортеці стануть смисловою домінантою комплексу, яка зв'язує воєдино всі інші елементи. Передбачалось, що на цих валах може бути фрагментарно відтворена дерев'яна частина фортеці з частоколом, підйомними мостами.

А от частину, яка «пішла» разом з кар'єром, візуально міг замінити розташований на палях над водною поверхнею кар'єра комплекс музею. Його обриси в плані повторюватимуть втрачені контури фортеці з боку Дніпра. Разом з уцілілими валами приміщення музею створить інтерпретацію колишнього єдиного цілого простору. Таке рішення — це своєрідний компроміс між регенерацією фортеці та її частковим відновленням.

Фото Александра Харлана.




Gorod.dp.ua на Facebook.


Хмырь  (25.09.24 08:23): а потешное войско будет? Ответить | С цитатой
1
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
50
лет дворцу культуры «Шинник»

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте