Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Сб, 18 травня 2024
19:56

ІСТОРІЯ БУДИНКІВ

Історія будинків

 74   Комсомольська вул.(Червоногвардійський, Бабушкінський р-н)  
Будинкі ПЕДО по вул. Козачій (Комсомольській)
Будинкі ПЕДО по вул. Козачій (Комсомольській)
Комсомольська, 72
Комсомольська, 72
100 років будинку, вул. Комсомольська, 70-а
100 років будинку, вул. Комсомольська, 70-а

У 1880-х ділянка була частиною обширного саду М. Авдєєвої, в 1890-і рр. цей сад було розділено на кілька самостійних ділянок. Серед них була і велика ділянка Герца Лур'є, частину якої купило в 1909 р. Перше Катеринославське домобудівне товариство (ПКДТ).

Будівництво будинку почалося на початку літа 1910 р. На відміну від традиційних прибуткових будинків тут не було градації квартир за цінністю в залежності від корпусів. Виходячи з побажань членів, було встановлено два типи квартир: в 3 і 6 кімнат. Всі вони мали кухню, служби і кімнату для прислуги і обслуговувалися двома сходами: парадними і чорними. Всього передбачалося створення 52 квартир, розташованих в 4 корпусах. Необхідність створення рівноцінних умов для власників визначила і характер розміщення корпусів на ділянці, поставлених зі значним відступом від кордонів. Крім поліпшення санітарних умов це дозволило створити окремі господарські двори, відокремлені від парадного, на якому розмістився великий сад. У будинку також створювались котельня, пральня, холодильник, зал загальних зборів. Планувалось також створення лавки товариства споживачів, але надалі від цієї ідеї відмовилися, прийнявши рішення про здачу наявного магазину в оренду під м'ясну або бакалійну торгівлю.

Автор комплексу на сьогоднішній день невідомий. Іноді згадується, що його проект був виконаний Д. Скоробогатовим. Дмитро Степанович дійсно був членом ПКДТ, але, став ним дещо пізніше, в 1914 р., і ніяких прямих свідчень його авторства сьогодні не існує. Будувався будинок підрядниками Вульфовичем, Гінзбургом і Геккером і був введений в експлуатацію в серпні 1911 р.

У 1943 р. згорів найбільший з корпусів — північний. Так як коштів на його відновлення у міськради не було, то в 1946 р. його передали заводам «Спартак», «Дніпромет» і радіозаводу, але корпус за підсумками був відновлений заводом ім. Петровського. При відновленні, виконаному за проектом М. Клебанова, корпус практично не перепланували і його головний фасад не змінився. Зате був створений абсолютно новий і дуже пишний фасад з боку парку.

На початку 1980-х рр. була проведена реконструкція ще двох корпусів, які були серйозно переплановані і надбудовані. В результаті кількість квартир у них значно зросла, але серйозно постраждав вигляд комплексу.

Посилання за темою:

Історія будинків

copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті