Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Сб, 08 червня 2024
04:28

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Марія Темненко з Магдалинівщини народилася ще за царя

Марія Темненко з Магдалинівщини народилася ще за царя
У свідоцтві про народження 101-річної мешканки Магдалинівського району записано: Марія Олександрівна Темненко народилася 29 січня 1912 року. В паспорті її вік дещо «применшили»: 8 листопада 1912 року. Однак, яку точку відліку не бери, безсумнівним залишається факт: бабуся народилася ще за царя.

Дивлячись на її помережане зморшками обличчя, мимоволі хочеться порівняти їх з річними кільцями на зрізі старого дерева. За ними, кажуть, можна дізнатися, яким було літо багато років тому. А в даному випадку про життєві бурі й випробування, що випали на людську долю. Посудіть самі: революція, громадянська війна, голод 1933-го, Велика Вітчизняна.

Народилася Марія Олександрівна у с. Степанівці, було їх у батьків п’ятеро. У середині 30-х років вийшла заміж за старшого від себе на п’ять років Івана Темненка, а перед війною вже залишилася вдовою з трьома дітьми, найменший з яких, Іван, народився саме у 1941-му.

Перебралася разом із дітьми на батьківщину матері в Оленівку: там хати, щоб купити, каже, були дешевші. Щоправда, і в Оленівці, коли згодом будувалися і купували для цього ліс у колгоспі — з її спогадів — потім кілька років тільки ставила підпис у відомості про зарплату, виплачуючи борг.

До речі, Марія Олександрівна до школи не ходила, отож розписатися — єдине, що вміє. «Пробував навчити її грамоті, — розповідає онук Михайло Теровець, — як сам ходив до школи, проте не вдалося».

Життєву мудрість його бабуся опановувала нелегкою працею в колгоспі. Спочатку на конях та волах, потім дояркою на фермі. На фермі трудилася поруч із дочкою Лідією Дяченко, нагороджена медаллю «За трудову відзнаку». Ще і після виходу на пенсію з десяток років не сиділа вдома — сторожувала на току.

Отож, життєвий гарт, звичка працювати залишились на все життя: ще кілька років тому можна було побачити її з сапкою на городі: «Як угледить десь бур’янинку, — говорить онук, — не може залишитись спокійною». Кілька років тому, кажуть, бабуся сама собі ще їжу готувала.

На довгім віку випало Марії Олександрівні пережити своїх дітей. Нині залишилася під опікою онука. Спочатку забрав її до себе у Магдалинівку. Але в квартирі для людини, звиклої жити на землі, у своєму дворі — як пташці у клітці.

Коли з’явилася можливість, купили хату над жвавою трасою у Мар’ївїці, за кілька кілометрів від Магдалинівки: «Десять хвилин автомашиною по хорошій дорозі — і я тут», — говорить Михайло Михайлович.

Сонячного дня можна побачити бабусю, яка сидить під хатою, радіє теплу. «Яка погода така й вона, підмічають рідні, — надворі сонце — і вона весела, дощ — і їй починає нездоровитись, проблеми з тиском».

Проте з лікарнею Марія Олександрівна не дружить і не лежала в ній, крім однієї невдалої операції з зобом. Трішки підводять уже слух і пам’ять, яка «видає» вибіркові спогади із довгого життя: може пригадати події часів війни або навіть про роботу на пана в молодості, зате не згадає, що їла вчора. Як кажуть, запам’ятовується у житті те, що найбільше врізалося в пам’ять.

Починаємо підраховувати з Михайлом Михайловичем продовжувачів роду Марії Олександрівни Темненко: 12 онуків, 20 правнуків, 2 праправнуки. Помітний слід на землі!

Ті, хто давно знають нашу героїню, стверджують, що вона ніколи не мала матеріальних статків, хоч і трудилася важко все життя. Доля натомість відпустила їй багатство, яке не купиш ні за які гроші — довгий вік.

Gorod.dp.ua на Facebook.


СМІ  (17.02.14 10:01): Рідненька Маруся, дотягни у здоров"ї, багатстві, успіхах до 130 років! Ти приклад для всієї України. Відповісти | З цитатою
Irishkadnepr  (11.02.14 11:21): Дай Бог бабушке здоровья! Відповісти | З цитатою
Игорь  (11.02.14 11:05): Дай Бог ей здоровья и побольше внимания со стороны внуков и правнуков! Відповісти | З цитатою
Махнатовец  (10.02.14 16:37): Магдалиновщина разгулялась. Відповісти | З цитатою
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  «Не мали права»: у Дніпрі контролери електротранспорту оштрафували неповнолітню (16)

•  «Необхідний крок»: в Міненерго прокоментували підвищення тарифів на електроенергію (11)

•  Нічна перлина: як виглядає Успенська площа у Дніпрі у вечірній час доби (11)

•  Відео моменту: у Дніпрі на Набережній Перемоги зіткнулись Renault та Kawasaki, водійка двоколісного в лікарні (10)

•  У Дніпрі триває суд над жертвою домашнього насильства (10)

•  Засмагають, займаються спортом та бавляться у воді: у Дніпрі на Монастирському острові панує літній настрій (9)

•  Селфі на залізниці призводять до загибелі підлітків (6)

•  Лікарі розповіли, як мешканцям Дніпра убезпечити себе від сезонної алергії (6)

•  Відео моменту ДТП: у Дніпрі на Новому мосту водій BMW зніс скутериста (5)

•  На Дніпропетровщині п’яний автомийник вкрав BMW клієнта та потрапив на ньому в ДТП: вирок суду (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
50
років палацу культури «Шинник»

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті