Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Пн, 03 червня 2024
02:16

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Чому і як перейменували райони Дніпра: цікаві факти

Чому і як перейменували райони Дніпра: цікаві факти

Шевченківський, Соборний, Центральний, Новокодацький і Чечелівський – у Дніпрі п’ять з восьми районів отримали нові назви. Загалом в обласному центрі декомунізовано понад 350 топонімічних об’єктів.

Вулиці, парки, сквери Дніпра стали більш українськими, у деяких назвах загартована козацька звитяга, понад 200 топонімів носять імена та прізвища історичних постатей, з десяток – набули європейськості.

«Зміни не торкнулися лівобережжя Дніпра. Зокрема, ми вирішили зберегти історичну назву Амур-Нижньодніпровському району. У ній увічнені два села – Амур та Нижньодніпровськ. Щоправда, у XIX столітті ці населенні пункти не входили до меж Катеринославщини, але ситуація змінилася у XX столітті. Також залишилася без змін назва Індустріального району. Вона відображає промислову міць цієї частин міста. Незмінною зосталася й назва Самарського району. Вона історична, має географічну ознаку: Самара – приток Дніпра», – розповідає декан історичного факультету ДНУ ім.Олеся Гончара Сергій Світленко, який очолював історико-краєзнавчу секцію міської комісії з перейменувань.

А ось назви районів правого берега Дніпра перейменовані, акцентують фахівці.

Новітня назва Жовтневого району – Соборний. Сучасне ймення – символічне. Район своїми комунікаціями з’єднує різні частини міста. Він лежить між Шевченківським та Центральним.

Бабушкінський район перестав носити прізвище соратника Леніна. Тепер він названий на честь українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча Тараса Шевченка – Шевченківським. Сталініст Сергій Кіров також пішов у небуття з назви Кіровського району. Комісія вирішила дати району нейтральну назву – Центральний, оскільки він знаходиться посеред міста.

У західній частині Дніпра Красногвардійський район перейменовано на Чечелівський – на честь однойменної козацької слободи та гетьмана Дмитра Чечеля. У найближчому оточенні Івана Мазепи цей чоловік посідав помітне місце і зарекомендував себе як надійний, дисциплінований і відповідальний. Саме тому Мазепа й призначив Чечеля наказним гетьманом на момент своєї відсутності в Батурині.

Ленінський район тепер називається Новокодацький. Новий Кодак – історична місцевість Дніпра. Це місто було засновано за часів Богдана Хмельницького і було центром Кодацької паланки Запорозької Січі. Через Новий Кодак пролягав торговий шлях з Полтавщини.

У Дніпрі перейменовано понад 350 вулиць, провулків, проїздів, площ, скверів та парків. Це 12 відсотків від усіх чинних топонімів. Над топонімічною реформою працювали краєзнавці й історики, пропозиції вносили юристи та громадські активісти. Акцент робили на освітньому і патріотичному потенціалі, історії й культурі, місцевому колориті.

Загалом, на мапі Дніпропетровщини з’явилося майже 3,6 тис. нових топонімів, демонтовано 220 пам’ятників радянським діячам.

Gorod.dp.ua на Facebook.


Боря Филатов  (19.09.16 11:50): Для нормальных людей город навсегда останется Днепропетровском - городом Св.Петра на Днепре,а для дебилов будет Днипром.А дебилов как известно в Европе не ждут,сколько бы вы не кричали.Никому не нужный отстой. Відповісти | З цитатою | Обговорення: 2
тема  (14.09.16 19:23): чечеловка становись Америкой!!! Відповісти | З цитатою
Дядя  (08.09.16 12:12): Така ж сама підміна понять спостерігається і з назвою Соборного району, бо тільки хворий може перейменувати район на честь каналізаційних труб і інших комунікацій, які ніби-то обьєднують інші райони. До перейменування у Жовтневу місце розташування Спасо-Преоброженського собору мало назву Соборна площа. То ж повернули площі історичну назву і не спромоглися вигадати нічого іншого як так само і назвати весь район в якому крім Соборної розташовані пр. Гагаріна, Мандриківка, Перемога, частина Тополя, Монастирський острів і парк Шевченко, то ж назва Шевченківський напевно б більше підходила до Жовтневого ніж до Бабушкінського району. Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
Дядя  (08.09.16 11:47): Який гетьман Чечель? І ці ідіоти кажуть про підміну понять, коли пропонували перейменувати Дніпропетровськ на честь Св.Ап.Петра? Які гетьмани, якщо Чечеловка, як і Шляховка виникла десь у 1890 році, і була названа на честь її першого власника. Щодо Шевченківського району то це теж з серії ідіотизму і нагадує ідіот про те, що якщо Му-Му написав Тургенєв, то чому памьятник Пушкіну - так в місті знаходиться: пос. Шевченко в Самарському районі, віл. Шевченко, пл. Шевченко і парк ім. Шевченка в Соборному, то ж що з Шевченком поєднує район, що обьєднує Квартал, Краснопілля, Тополь, Гер. Сталінграда? Відповісти | З цитатою
малыш  (08.09.16 09:21): Из-за этих переименований теперь в городе заблудиться можно... Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
саша  (07.09.16 22:58): Почему Коммунар переименовали в Покровский? Где хоть какое-то объяснение? Пишут, там была Покровская церковь. Где почитать про эту церковь? Где именно она была? Что за название придумали невесть откуда? На Коммунаре находится самая старая в Днепре церковь - Крестовоздвиженская. Про Покровскую в жизни никогда не слышал. Только от вас.

Про гетьмана Чечеля - вообще пушка. При чём тут он. Написали бы в честь Чечеловки. Зачем приплетать невесть кого.

Как Соборный может лежать между Шевченковским и Центральным? Он с Центральным даже не граничит. Вообще мне не нравится название, почему не Нагорный/Лагерный/Мандрыковский? Если уже называть в честь старых частей города.
Відповісти | З цитатою | Обговорення: 2
Стоик  (07.09.16 21:03): А ул. Ленина и Ульянова переименовывать не будем? Или кому-то эти названии ласкают слух? Відповісти | З цитатою | Обговорення: 2
Василий Иваночич  (07.09.16 20:51): Что то ниато не желапт оправдаться за переименование улицы Ивана Сусанина
И почему Революцнонную переименовалиюа Баррикадную Восстания оставили?
Відповісти | З цитатою
а як не взнаю, то прыдумаю  (07.09.16 20:16): Чечеловка историческое название района
по местным легендам, один из первых поселенцев отставной солдат по фамили Чечель зимовник чи куринь поставил и так мало-помалу и обросло.

Тянуть за уши всех тезок-ивановых -петровых со стороны сляпывателя текста показывает нутро необучаемого манкурта без головы
Відповісти | З цитатою
ок  (07.09.16 19:44): Факты из серии "как космические корабли бороздят Большой театр" (с) Відповісти | З цитатою
1 2
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
110
років готелю «Асторія»

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті